Monday, December 12, 2011

Viinamarjanduse aastakokkuvõte Eerikal.


Neljapäeval8.detsembril toimusjuba traditsiooniks saanud viinamarja aastat kokkuvõttev üritus Eerikal EMÜ agronoomia majas. Kohal olid enamus Eesti viinamarjakasvatajatest, viinamarjade ja eestimaise veini uurimisega tegelevad teadlased ja üliõpilased. Läti viinamarjakasvatajaid esindas Martins Barkans. Lätis teeb kohalik veini- ja marja-õunaveini väiketootmine suuri edusamme.Seal on vastu võetud alkoholi väiketootjaid soosiv seadus. Enamustoodab küll kääritatud jooki kuid esimesed pudelid ehtsat lätimaist viinamarjaveini on jõudnud juba ka turule ning ka kibekiiresti mõnes Riia restoranis maha müüdud. Kuulsime,et ka seal oli alkoli suurtootjate poolt suur kisa ja lobitöö sellise seaduse vastu aga parlament ja valitsus otsustas seal siiski maaelu ja kohaliku toiduarengu kasuks.
Eestis oli eelmine aasta väga hea viinamarja aasta. Oli sooja suvel ja kevadel ei kimbutanud ka öökülmad väga. 2011 jõudsid turule esimesed kodumaised lauaviinamarjad.
EMÜ katseistandikus Rõhul küpses ilus saak. Eelmitel aastatel valmistatud veinide analüüs näitas, meil kasvatud viinamarjadest vein on oma tervisele kasulike omadustega traditsiooniliste veinimaade omadest pigem isegi üle. Igal juhul ei jää neile alla antioksüdantide jne.kasulike ainete sisaldusest. Viinamarjakasvatusest on küll valminud magistritöid aga nõõ on valmimas ka esimene doktoritöö eestimaise viinamarjaveini teemadel.
Väiketoojatega on meil asjad ikka ühel pool ja kõik muu on teisel pool! Rahandus Ministeerium valmistas Aktsiisimaksu seaduse muutmise seadusesse ette ka mõned punktid,mis oleks teinud tegelikult väiketootmiseteatas, alustamise võimalikuks. Ja siis tuli jälle Maris Jesse ja teatas, nüüd sureb viimane eestlane viinasurma ning punktid jäeti seadusest välja. Suurtootjad on oma rahapaki otsas nii hirmul, äkki need väikesed hakkavad konkureerima. Ja kuidas sa lähed saja väiketootja käest parteipõrsasse raha küsima.Mõne suure käest on ju palju lihtsam. Jesse jutt alkoholismist seoses alkoholi väiketootmisega on demagoogia ja seda eriti veel meie statistikat sinna kaasates.
Imelik on see, et Läti,mida me oleme ikka pidanud suurtoojate ja oligarhide võimu all olevaks, tegi väiketootjate elu paremaks.
Meil saavad kaine mõistusega inimesed Põllumajandus- ja Rahandusministeeriumist aru küll, et ilma väiketoomiseta kaotame konkurentsis toitlustamises ja turismis. Kogu maailm pöördub kohaliku poole. Ja me oleme juba kaotanud, isegi Lätile. Isegi eestimaised tipprestoranid tunnevad suurt huvi ja ootavad seda OMA ja siis veel ka kohali turism turismitalud, külakõrtsid.

2 comments:

Emil said...

Peaksid nt."Maalehes" sõna võtma. See äkki ärgitaks inimesi diskussioonile.

Jaak Eensalu said...

Ma olen ka Maalehes kirjutanud, ei ole siiani aidanud aga me jätkame.

 
Skype Me™!
Get Skype and call me for free.